29 Сәу 2022
Страницы Мартукская детская школа искусств имени Камбара Медетова

Қамбар Ерқожаұлы Медетов

(1901 – 1942жж.

Қамбар Ерқожаұлы  Медетов 1901 жылы 1 мамырда Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Жайсаң ауылында мұғалім отбасында дүниеге келген. Қамбар Кіші жүз ханы Әбілқайырдың жетінші ұрпағы. Шежіресі бойынша Әбілқайырдан – Нұралы, Нұралыдан – Қаратай, Қаратайдан – Шонық, Шонықтан – Медет, Медеттен – Ерғожа, Ерғожан – Қамбар туады.

Қамбар Медетов ХХ ғасырдағы ең шебер күй орындаушылардың бірі. Қамбардың ерлігінің және еңбегінің бірі «Ақсақ құланды» бізге жеткізуі. Ол қазақтың аса дарынды домбырашы – күйшісі, кәсіби музыка өнерінің өсіп – өркендеуіне зор үлес қосқан ірі қайраткер ретінде ел есінде сақтал мақ. Ол ұлтымыздың дәстүрлі музыкалық өнерінің қайталанбас тұлғасы.

Ақтөбе қаласында, Мәртөкте күйші атындағы көшелер бар. 2009 жылы Ақтөбе қаласының 140 жылдығына орай Қ.Медетовтің есімі өңірге еңбегі сіңген 40 көрнекті қайраткердің қатарына кіріп, облыстық газеттерде оның өмірі мен шығармашылығы туралы бірнеше мақалалар жарияланды.

В 1901 г в селе Яйсан родился Камбар Медетов, известный кюйши, домбрист, певец, деятель культуры, один из основателей оркестра народных инструментов имени Курмангазы. О высоком мастерстве Камбара как виртуозного домбриста впервые рассказал исследователь казахского фольклора А.Затаевич. Он был поражён исполнением Камбаром кюя «Аксак кулан», невероятным мастерством передачи горя и человеческих стенаний. Никто не обладал такой силой удара по струнном, мастерством штриха, как Камбар Медетов.

К сожелению, творческая жизнь Камбара Медетова была короткой. 1 декабря 1937 года он был арестован и сослан на 10 лет в Сибирь, где через 5 лет умер.

История вернула Камбара, его искусство.  Имя несравненного домбриста, ставшего легендой, вошло в историю. Одна из улиц Мартука носит его имя, школа искусств получила такое же почётное право. В районном центре установлена памятная стела музыканту.

100 – летний юбилей Камбара Медетова был отмечен в апреле 2001 года в Алматы, где прошла международная конференция и состоялось постановка театрализованного представления к 100 – летию Камбара Медетова.

Жаңалыктар
Білім статистикасы
Орал қаласының білім беру жүйесінің статистикасы 2018-2020 жж. Мектепке дейінгі, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің 2018-2019 жылдардағы негізгі көрсеткіштері.
Мектеп саны
Балабақша саны
Оқушылар саны
Балабақшалардағы балалар саны

Smart Bilim - порталдың мобильді қосымшасы
Әсіресе, ата-аналар үшін Smart Bilim мобильді қосымшасы үйден шықпай-ақ қажетті және қажетті ақпаратқа қол жеткізуге, нақты уақытта сұрақтар қоюға және кері байланыс алуға мүмкіндік береді.
Пайдалы ақпараттық ресурстар